Nie każdy zdaje sobie sprawę, że powalone drzewo pozbawione już gałęzi, zwane jest drewnem okrągłym. Czyli takim, które posiada obły przekrój. Z niego powstaje tarcica, czyli pocięte wzdłużnie drewno okrągłe. Rozróżnia się dwie podstawowe grupy tarcicy, nieobrobioną i obrzynaną. drewno kominkowe Różnica między nimi polega na tym, że ta pierwsza posiada tylko dwie płaszczyzny równoległe do siebie, pozbawione kory, a ta druga posiada każde cztery płaszczyzny obrobione. Obrabianie odbywa się za pomocą traków, czyli pilarek ramowych stosowanych w tartakach, które ze względu na ułożenie i ruch piły, występują w dwóch wersjach, pionowej i horyzontalnej.

Osoby zaciekawione opisem i fizycznym tartakiem, gdzie można od ręki nabyć tarcicę czy inne surowce z drzewa, zapraszamy do odwiedzin na witrynie tartaku w Nekli pod linkiem Tarcica w tartaku.

W zależności od wymiarów przekroju tarcicy obrobionej, odróżnia się jej poszczególne rodzaje, które znajdują zastosowanie w różnorakich segmetach budownictwa i nie tylko. Bazowym typem są najbardziej nam znane deski, o większym przekroju występują prawie wszystkie pozostałe typy, takie jak bale, belki, krawędziaki oraz posiadające rozległy przedział wymiarów poprzecznych, listwy i łaty. Wszystkie wymienione rodzaje tarcicy wytwarzane i dostępne są bezpośrednio w tartaku. Tarcica jest głównym wyrobem w tartaku o szerokim zakresie gatunkowym, iglastym i liściastym. Poza tym tartak oferuje także drewno opałowe, usługi impregnacji, przecierania drewna, wykonywania na osobne zapotrzebowanie konkretnych formatów desek, czy więźby dachowej.